Czego szukasz?

wybierz kategorię

Zespół jelita drażliwego

 Żyjemy  w takich czasach, że większość z nas nieustannie narażona jest jeśli nie na życie w ustawicznym stresie, to na mnóstwo sytuacji powodujących napięcie i zdenerwowanie. Do tego często nasza dieta składa się – zamiast z wartościowych składników – po prostu z tego, co jest w lodówce. A są to z reguły produkty wysokoprzetworzone, naszpikowane chemią i całą gamą polepszaczy. Pośpiech, poczucie braku kontroli nad zdarzeniami życia codziennego też są czymś, co znamy z doświadczenia. Naukowcy nie ustalili jednoznacznej przyczyny występowania zaburzeń działania układu pokarmowego, znanych powszechnie pod nazwą zespołu jelita drażliwego, są jednak zgodni co do tego, że wyżej opisany tryb życia, wyraźnie sprzyja pojawieniu się i rozwojowi choroby.

         Układ pokarmowy jest nierzadko pierwszym z układów organizmu sygnalizującym, że „coś jest nie tak” – niezwykle często objawy ze strony przewodu pokarmowego, żołądka i jelit są reakcją organizmu na przewlekły stres. O zespole jelita drażliwego jako jednostce chorobowej mówimy wówczas, gdy dokuczliwe objawy, takie jak zaburzenie rytmu wypróżnień – naprzemienne biegunki i zaparcia, bóle brzucha, wzdęcia, występują i utrzymują się przez dłuższy czas.

         Podstawowym błędem popełnianym przez osoby dotknięte tą dolegliwością jest traktowanie objawów z niedostateczną uwagą – wiele osób zaburzenia trawienia i wypróżniania traktuje jako prostą reakcję na stres (na dodatek zaliczaną do grupy tzw. wstydliwych) i albo nie robi nic, by zapobiec postępowaniu stanu chorobowego, albo też – co gorsza – leczy się samodzielnie; objawowo, przyjmując w zależności od potrzeb leki powstrzymujące biegunkę i te pobudzające perystaltykę jelit.

          W przypadku stwierdzenia u siebie objawów zespołu jelita drażliwego, należy bezwzględnie udać się do lekarza pierwszego kontaktu, opisać mu charakter zaburzeń, podać – co bardzo istotne – jak długo trwają objawy, i kiedy następuje ich nasilenie (o ile jesteśmy w stanie wykryć taką prawidłowość). Nieodpowiednio leczony, lub nieleczony zespół jelita drażliwego, z uwagi na swoją przewlekłość, a także skłonność do nasilania się symptomów pod wpływem sytuacji stresujących, jest niezwykle dokuczliwy. Mamy wręcz nieraz do czynienia z sytuacją zamykającego się koła – stres wywołuje nasilenie objawów, co z kolei utrudnia normalne funkcjonowanie (pojawia się uczucie niepokoju związanego z koniecznością bycia stale „w zasięgu” toalety itp.) – a zdenerwowanie nasila kłopoty jelitowe. Leczenie musi być oparte na prawidłowej diagnozie. Obejmuje ono szereg zaleceń dotyczących zarówno przyzwyczajeń dietetycznych (może nastąpić potrzeba włączenia określonych produktów, a wykluczenia innych – lub przebudowania jakościowego flory bakteryjnej) jak i higieny psychicznej, która w procesie łagodzenia dolegliwości odgrywa niebagatelną rolę.