Czego szukasz?

wybierz kategorię

Zapalenie spojówek

 Zapalenie spojówek jest dolegliwością stosunkowo dość częstą w dzisiejszych czasach. Powszechnie panuje przekonanie, że jest to schorzenie wywoływane przez zakażenie śluzówki oka – popularne wydaje się być przeświadczenie, że jest to tzw. „efekt brudnych rąk”. Tkwi w tym rzecz jasna cząstka prawdy, warto jednak uświadomić sobie, że ta dokuczliwa przypadłość nie tylko jest jednostką chorobową, ale i wywołujące ją czynniki mogą mieć bardzo zróżnicowany charakter.

Stan zapalny w obrębie worka spojówkowego – niezależnie od etiologii – ma na ogół podobny przebieg. Oko łzawi, jest wrażliwe na zmiany natężenia światła. Silnie odczuwalne pieczenie i swędzenie, a także wyraźne opuchnięcie powiek i uwidocznienie się drobnych naczyń widoczne w białkówce oka, powodują nie tylko dyskomfort, ale i pogarszają jakość widzenia. Opuchliźnie i przekrwieniu towarzyszy niemal zawsze wyciek ropnej bądź śluzowej wydzieliny.

Ze względu na to, że zapalenie spojówek może być wywołane zarówno przez bakterie, wirusy czy grzyby, jak i być efektem działania określonych substancji chemicznych i warunków zewnętrznych, wymaga ono konsultacji lekarskiej, która pozwoli wykluczyć szereg przyczyn, i zidentyfikować tę, która wywołała  dolegliwość. W łagodnym przebiegu można też skonsultować przypadek z farmaceutą, który zaproponuje krople do oczu dostępne bez recepty, oparte na naturalnych składnikach łagodzących.

         Jakie zatem kroki należy podjąć, gdy zauważy się u siebie objawy wskazujące na zapalenie spojówek? W przypadku, gdy nosi się soczewki kontaktowe, należy je bezzwłocznie zdjąć – podrażnione oko reaguje na soczewkę jak na ciało obce, mogą więc nasilić się dolegliwości bólowe i uczucie „piasku w oku” – szkła kontaktowe, które miały kontakt z wydzieliną chorobową niestety nie będą się nadawały do ponownego użycia, stąd na czas leczenia konieczne okaże się korzystanie z okularów. Zmycie makijażu i usunięcie wszelkich zanieczyszczeń takich jak drobinki kurzu, umożliwi dokładną ocenę stanu powiek i widocznej części gałki ocznej. Dawniej do przepłukiwania polecano napar z rumianku, jednak dziś przyjmuje się, że najłagodniej zaschnięte drobiny wydzieliny usunie przegotowana woda w temperaturze ciała. Do przemycia oka z wydzieliny można też zastosować sól fizjologiczną. W zależności od nasilenia objawów sięgnąć należy po apteczny preparat – krople do oczu.

Ponieważ zapalenie spojówek może być nie tylko objawem zakażenia śluzówki oka, czy efektem działania niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak substancje chemiczne czy alergeny, ale i objawem towarzyszącym początkowym objawom rozmaitych chorób – w tym zakaźnych – wskazane jest, by nie ignorować zapalenia spojówek, i dzięki konsultacji medycznej nie tylko pozbyć się uporczywej dolegliwości, ale i wykluczyć potencjalne schorzenie dominujące.