Czego szukasz?

wybierz kategorię

Chore zatoki

Zatoki przynosowe są jamami w kościach czaszki, połączonymi z jamą nosową i wypełnionymi powietrzem. Tworzą system wyściełanych błoną śluzową przestrzeni, składający się z zatok szczękowych, nosowych, klinowych oraz struktur sitowych. Spełniają szereg rozmaitych funkcji. Poza tym, że przyczyniają się do zmniejszenia wagi kości czaszki, stanowią swego rodzaju „izolację” zabezpieczającą ucho wewnętrzne przed przewodzeniem kostnym głosu, a dzięki temu, że wypełnione są powietrzem, chronią przed skutkami gwałtownych zmian temperatury otoczenia. Funkcjonalnie współuczestniczą ponadto w odbieraniu wrażeń zmysłowych w zakresie węchu.

         Infekcje zatok są nie tylko niezwykle uciążliwe, ale – zaniedbane, nieleczone, bądź niedoleczone – mogą stać się groźne. Dlatego też bagatelizowanie ciągnącego się dłużej, niż przysłowiowy tydzień kataru, przyczynia się niejednokrotnie do uczynienia uciążliwego problemu stanem przewlekłym.

         Ewidentnym objawem kłopotów z zatokami jest nie tylko katar, ale związany z nim ból głowy (skoncentrowany najczęściej po obu stronach nosa oraz pośrodku czoła nieco ponad brwiami), odczuwalny szczególnie dotkliwie przy pochylaniu ciała w dół. Bólowi towarzyszy utrata węchu, uczucie „zatkanego nosa”, którego nie można wyczyścić, a wydzielina z początku raczej rzadka, z czasem gęstnieje, niejednokrotnie ściekając też po tylnej ścianie gardła. Objawy te świadczą o opuchnięciu śluzówki wyściełającej zatoki, co skutkuje utratą drożności między nimi. Zalegająca wydzielina jest ponadto środowiskiem sprzyjającym rozwojowi drobnoustrojów. Opuchliznę mogą wywoływać zarówno bakterie czy wirusy, jak i obecność czynnika, na który jest się uczulonym.

         Jeśli winowajcą zapalenia zatok jest bakteria, lekarze często decydują się na przepisanie antybiotykoterapii, jednak bardzo często leczenie polega na podawaniu środków przeciwzapalnych. Popularne są też inhalacje (parówki) z ziół. Pomagają one w pozbyciu się zalegającej wydzieliny, działają przeciwzapalnie i łagodząco. W przypadku jednak, gdy lekarz pierwszego kontaktu, bądź laryngolog zaleci ziołowe parówki jako element terapii, nie wolno zapominać, że rozszerzone po takim zabiegu naczynia krwionośne łatwiej oddają ciepło, w związku z czym pod żadnym pozorem nie wolno po parówce wychodzić na dwór jeśli jest zimno czy wietrznie.

         Aby uniknąć problemów z zatokami należy starannie doprowadzać do końca leczenie wszelkich katarów i przeziębień, dbać o należyty poziom wilgotności powietrza w domu i miejscu pracy, a w przypadku, gdy cierpi się na uczulenia – skrupulatnie przestrzegać zaleceń co do brania leków antyalergicznych.