Czego szukasz?

wybierz kategorię

Dyskopatia

 Współczesne pokolenie trzydziesto- i czterdziestolatków kojarzy zapewne bóle kręgosłupa z zasłyszanymi z ust starszych członków rodziny stwierdzeniami w rodzaju "coś mi strzyknęło w plecach", "krzyż mnie boli". I trzeba przyznać, że jeśli znają "ból kręgosłupa" tylko z opowiadań, należą do gwałtownie kurczącej się grupy osób, które same nie doświadczyły zarówno samego bólu, jak i związanego z nim ograniczenia sprawności ruchowej.

        Jakkolwiek nie każdy ból pleców odczuwany wzdłuż kręgosłupa, spowodowany jest problemami z krążkami (dyskami) międzykręgowymi, nie sposób nie zauważyć, że na dyskopatię - czy to w obrębie kręgosłupa lędźwiowego, czy szyjnego - cierpi coraz więcej osób i nie ma bezpośredniej, wyłącznej zależności między wystąpieniem tych problemów, a metryką ani też jednoznacznego wynikania objawów dyskopatii li tylko z przeciążenia związanego z wysiłkiem fizycznym, czy wyczynowym uprawianiem sportu, jak wielu zwykło myśleć.

        Dyski międzykręgowe pełnią funkcję swoistych amortyzatorów, pomagając złożonej strukturze kostnej kręgosłupa przenosić znaczniejsze przeciążenia i rozprowadzać działające siły, zmniejszając tym samym ryzyko ewentualnych uszkodzeń. Jednak z biegiem lat, a także na skutek rozmaitych czynników wynikających z trybu życia, jak i uwarunkowań genetycznych, krążki tracą sprężystość, stają się mniej elastyczne, i wzrasta ich podatność na  uszkodzenia.

        Czujność powinien obudzić wyraźny, tępy, czasem pulsujący ból w kręgosłupie - szczególnie jeśli: promieniuje do kończyn, powoduje drętwienie i uczucie mrowienia w palcach, nasila się podczas siedzenia, chodzenia i pozostawania przez dłuższy czas w pozycji innej, niż leżąca. Wystąpieniu dyskopatii sprzyja nie tylko intensywne uprawianie aktywności sportowej, ale i wybitnie siedzący tryb życia (nie trzeba stąd chyba nikogo szczególnie przekonywać, że kłopoty z "wypadaniem dysku" staną się zapewne wkrótce chorobą niemal cywilizacyjną, zważywszy na liczbę osób zarabiających przed monitorem komputera). Bólu spowodowanego siedzeniem nie należy więc ignorować.

        Świadomość tego, czym jest dyskopatia, jak można ją leczyć - a nade wszystko jak (oraz: że) można jej zapobiegać, powinny być powszechne. Po pierwsze dlatego, że wysuwanie się krążków międzykręgowych może być jednym z pierwszych zwiastunów choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Po wtóre - jeden dyskopatyczny epizod winien stać się bezwzględnie wezwaniem do wdrożenia odpowiedniej postawy, i rozpoczęcia serii uelastyczniających, profilaktycznych ćwiczeń.