Czego szukasz?

wybierz kategorię

W domu czy na siłowni?

 Sport, ruch, wysiłek fizyczny i aktywność powinny należeć do codziennej higieny każdego człowieka. Przyjmuje się, że jedna pełna godzina na dobę pozostawania w ruchu, pomaga zachować nie tylko sprawność psychofizyczną, dobrą kondycję, ale i zmniejsza u osób zdrowych ryzyko zapadnięcia na choroby układu krążenia oraz problemów ze stawami w wieku podeszłym. Forma ruchu, dyscyplina sportu, powinna być zawsze jak najlepiej dopasowana do konkretnego człowieka - ruch ma sprawiać przyjemność, a nie być katorgą i karą wymierzaną własnemu ciału. Osoby, które dotąd nie ćwiczyły, chcąc zadbać o swoją formę, często stają przed dylematem - gdzie ćwiczyć?

            Różne badania wykazują, iż jedną z podstawowych przeszkód, utrudniających udanie się do klubu fitness czy siłowni, jest fakt, iż sportowi neofici... wstydzą się własnego ciała i odczuwają silne skrępowanie w konfrontacji ze stałymi bywalcami obiektów sportowych. Chęć schudnięcia, poprawienia jędrności ciała, zwiększenia wydolności organizmu jest na początku każdej przygody z ruchem osłabiana przez poczucie, że jest się absolutnym wyjątkiem; jednostką pozbawioną kondycji, "zapuszczoną" - co prowadzi do przeżywania uczucia wstydu i często skutkuje porzuceniem aktywności.

            Dobrym pomysłem jest niepozwolenie, by to, czego nie możemy zrobić nie przysłoniło nam faktu, iż jest coś, co zrobić możemy - rozpoczęcie ćwiczeń w zaciszu domowym to idealny sposób na podjęcie działań mających na celu prowadzenie zdrowego, higienicznego i aktywnego trybu życia. Prościutkie, nieobciążające programy treningowe bardzo łatwo odnaleźć zarówno w internecie, jak i wśród propozycji aplikacji dedykowanych początkującym. Jeśli ma się jakiekolwiek problemy ze zdrowiem, program i plan treningowy oczywiście trzeba skonsultować z lekarzem prowadzącym. Rozpoczęcie od jakiejś nietrudnej, przyjemnej formy aktywności - czy to gimnastyki, ćwiczeń aerobowych, tańca czy stretchingu i stopniowe, sukcesywne zwiększanie jej dawki sprawia, że organizm oswaja się z ruchem, ale i psychika ma czas przywyknąć do nowego trybu życia. Ponadto pierwsze osiągnięcia w drodze ku wymarzonemu celowi - zrzuceniu paru kilogramów, wyrobieniu zdrowego nawyku czy zredukowaniu cellulitu, stanowią silną motywację - łatwiej wówczas podjąć decyzję o rozpoczęciu aktywności pod okiem trenera czy instruktora, i bez obaw i uprzedzeń włączyć się do grupy innych ćwiczących. Gdy do klubu fitness, siłowni czy innego miejsca zbiorowego uprawiania sportu wkracza się bez nadmiernego napięcia, kompleksów, i podejrzliwości, łatwo zauważyć, iż są to ośrodki przeznaczone dla całkiem zwyczajnych ludzi, i nie ma powodu, by pozwolić krzywdzącym stereotypom, a tym bardziej wypaczonemu postrzeganiu samego siebie zadecydować o kryciu się i zwlekaniu z podjęciem takich działań, które dla naszego ciała są zdrowe i dobre.